Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 16:19
 
Uyuşturucu baronlarının arkasında siyasetçiler var
Ünlü Ceza Avukatı Suat Uzun, Türkiye'de uyuşturucu baronlarına ulaşılamadığı, bunun nedenlerinin başında uyuşturucu baronlarını koruyan, kollayan siyasetçi ve bürokratların olduğunu öne sürdü
GÜNDEM Haberi
Uyuşturucu baronlarının arkasında siyasetçiler var

Samsun polisinin başarılı çalışmaları sonucu sokakta mafya denilen organize suç çeteleri ile kararlı mücadele yapıldığını belirten Av. Suat Uzun,"Bu bağlamda özellikle son 4 aydır yoğun bir çalışma var. Benim gördüğüm kadarıyla son 4 ayda 2 tane büyük organize suç çetesi çökertildi. Bir tanesi yeni örgütlenme içerisindeyken çökertildi. Bir tanesi ise bilinen büyük organize suç örgütünün Bafra kanadı olan çete tamamen çökertildi. Bu Samsun polisinin bekleme ve delillendirme politikasıyla yapılan operasyonlardır. Samsun sokaklarında örgütlü hareket eden büyük yapılanmalardan bir tane dışında kaldığı söylenemez. Bu yapılanmayla da Samsun polisinin yoğun çalışma içerisinde olduğundan ve yakında bu organize suç çetesinin de çökertileceğinden hiç şüphem yok" dedi.  

 

Çökertilen büyük çetelerle bağlantılı olabilecek alt kümelerin faaliyetlerini sürdürdüklerinin söylenebileceğini kaydeden Uzun, "Bu alt kümeler uyuşturucu ticaretini meslek haline getirdiklerini görmekteyiz. Bu kümeler dediğimiz yapılar tek kişi, birkaç kişi veya 10 kişiden oluşan genç insanlar. Bunlar Samsun'a, İstanbul gibi belli merkezlerden uyuşturucu getiriyor. Bu uyuşturucular hap çeşitleri, son dönemde çok görünmeye başlayan bonzai, kokain, esrar olarak sınıflandırılabilir. Samsun'da eroin olaylarına pek rastlanılmıyor. Kokain lüks tabir edilen uyuşturucu çeşitidir. Bunu ancak çok parası olan kişiler kullanmakta. Azımsanmayacak seviyelere ulaşan kokain kullanımı ilimizde son dönemlerde hızla artış gösterdiğini görmekteyiz. Bonzai denilen illet bu artık uyuşturucuda değil bir zehirdir. Bugünlerde sokaklarda yoğun olarak bonzai ve hap ticaretinin döndüğüne şahit olunmakta" diye konuştu.  

 

Esrar uyuşturucu kullanıcılarının yoğun kullandığı uyuşturucu maddelerinden birisi olduğunun altını çizen Uzun, "Polis ve jandarmamızın özellikle Çarşamba ve Bafra İlçeleri'nde dikim alanlarına yapmış olduğu operasyon ve önlemlerle artık ekimi zorlaşmıştır. Alınan önlemlerle artık oldukça azalmasına rağmen Çarşamba ve Bafra'da esrar ekiminin olduğunu söyleyebiliriz. Gelinen noktada esrar ekiminin Samsun'da önüne geçilebilmiş kabul edilebilecek seviyelere gelinmiştir. Uyuşturucuyla mücadelede drone kullanılmasına başlanması bu bölgelerde ekimi zorlaştırmıştır. Geçmiş yıllarda Samsun'dan Türkiye'ye esrar dağıtımı yapılıyordu. Bu yıl ise İstanbul'dan Samsun'a getirilmeye çalışılırken yakalanan esrar maddelerinin bu başarının göstergesi olarak kabul edebiliriz. Yasalarda yapılan son değişikliklerle esrar ticaretini 10 yıldan başlaması ve ayrıca kaçak hint keneviri ekiminin cezalarının da artırılması bu başarıya etken olduğunu da unutmamak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

 

Uyuşturucu baronları durmadığından dert yanan Uzun, "İstanbul gibi belli merkezlerden aralıksız yurt içine çeşitli uyuşturucular pompalanıyor. Özellikle uyuşturucu haplar ve bonzai. Bu tehlike hergün artarak büyüyor. İstanbul'dan hap ve bonzai maddesini getirenler, kenar mahalle dediğimiz Selahiye, Zeytinlik, Fatih, Mezbahane ve Soğuksu Mahallesi gibi yerlerde gruplaşmış bu gençlere servis etmekte. Sokaklar yakın tarihte uyuşturucu rantını paylaşma noktasında çok büyük vahşetlerle karşı karşıya kaldı. Gencecik çocuklarımız uyuşturucu dağılımından daha fazla pay alabilmek için birbirlerini vurdu. Pompalı tüfeklerinde kontrolsüz satışı bunda etkili oldu. Pompalı tüfeklerin kontrolsüz şekilde kargo yoluyla satışıyla gençler uyuşturucu husumetlerinde kullanıldı. Birçok gencimiz hiç yoktan yere öldü" dedi.  

 

İstanbul gibi merkezlerden getirilen uyuşturucunun gençler tarafından yine gençlere satıldığını söyleyen Uzun, "Polis özellikle son iki yıldır çok etkin mücadele ediyor. Uyuşturucu kullanana da, satıcıya da operasyon düzenliyor. Burada görmek istediğimiz polisin net olarak satıcıları tespit etmesi ve o satıcılara malı veren dağıtıcıların tespiti. Ardından belli merkezlerden dağıtıcılara malı temin eden odaklara operasyonların yapılabilmesi. Geçmiş dönemlerde çökertilen büyük çeteler bu uyuşturucu satıcılarını himaye edip satılan uyuşturucudan elde edilen paradan pay alıyorlardı. Çetelerin çökertilmesi üzerine sokaktaki satıcıların hamisi kalmadı. Cezaların ağırlaştırılması sonucu çökertilen çeteler cezaevinden çıktıklarında bu işten uzak durduklarına şahit olunmakta" diye konuştu.

 

  İşin temelinde bu işin toptan ticaretini yapan esas büyük çetelerin çökertilmesi gerektiğini vurgulayan Uzun, "Bu çetelerin arkasında da siyasetçiler var. Hiçbir zaman uyuşturucu baronlarına ulaşılamıyor. Çünkü bunları bir takım siyasiler koruyor ve kolluyor. Siyasilerde bu işten rant sağlıyor. Samsun'da bu şekilde baronlara siyasi kollama yapan siyasetçi var mı denirse, olduğunu söyleyemem. Ama uyuşturucu baronların arkasından üst seviyede siyasetçiler ve bürokratların olduğunu söylemek mümkün. Türkiye’yi bölmek ve gençliği yok etmek isteyen emparyalist güçler PKK’nın yanı sıra FETÖ terör örgütünü de kullanarak uyuşturucu ticaretine destek verdikleri görülmektedir " şeklinde konuştu.    

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Uyuşturucu, baronlarının, arkasında, siyasetçiler, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı