Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 10:52
 
Vali Kaymak DEAŞ'a Samsun'da göz açtırmıyor
Silahlı terör örgütleriyle mücadele konusunda uzman olan Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun'da yuvalanmaya çalışan ve Amerikan Konsolosluğu'na eylem yapmak gibi girişimlerle Türkiye'yi karıştırmak isteyen DEAŞ isimli terör örgütüne Samsun'da göz açtırmıyor.
GÜNDEM Haberi
Vali Kaymak DEAŞ'a Samsun'da göz açtırmıyor

SİYASİ NÜFUZLA DEĞİL İCRAATLARIYLA VAR

Terör örgütü PKK'nın en aktif olduğu illerin başında gelen Tunceli'de 2014 yılından 2017 yılı Haziran ayına kadar yapmış olduğu valilik görevinde PKK'nın ağır darbeler almasını ve Tunceli'de PKK'nın direncinin büyük ölçüde kırılmasını sağlayan Osman Kaymak, terör konusunda edindiği tecrübeyle 13 Haziran 2017 yılında Samsun'a vali olarak atandı. Tunceli gibi küçük bir şehirden büyükşehir olan Samsun'a atanan Vali Kaymak'ın siyasi nüfuz sayesinde Samsun'a atanmış olacağı eleştirileri yapılırken kısa sürede eleştirilerin haksız olduğunu yaptığı icraatlarla ortaya çıkardı.Samsun'a 13 Haziran 2017 tarihinde atanan Osman Kaymak, "Silahlı terör örgütlerinin strateji ve eylem taktikleri" konusundaki uzmanlığıyla 2018 yılının Mart ayında Türkiye'de sansasyonel eylem hazırlığı içerisinde olan bir DEAŞ hücresinin çökertilmesini sağladı. DEAŞ'ın 4 kişilik hücre yapılanmasının ABD İstanbul Konsolosluğu'na eylem hazırlığında olan DEAŞ hücresi Samsun'da 5 Mart 2018 tarihinde yapılan başarılı operasyonla çökertildi.

 

VALİ KAYMAK, BASINI EL NUSRA'DAN KURTARDI

Bu başarılı operasyonun ardından Samsun'da DEAŞ'a karşı yoğun operasyonlara ara vermeden devam edilmesini sağlayan Kaymak, DEAŞ'ın Samsun'da yuvalanmasının önüne geçmesini sağladığı biliniyor. Vali Kaymak koordinesinde DEAŞ gibi bir diğer terör örgütü olan El Nusra'nın elemanlarının Samsun'da yerel basının içine adam yerleştirme girişimlerinin de önüne geçilebilmesi için çalışma yürütüldüğü biliniyor.Samsun'da El Nusra elemanı Anıl O. isimli terörist, yerel basına muhabir olarak sızmış ve en son "Akasyam" isimli internet sitesinde görev yaparken deşifre olması üzerine kaçmıştı. Vali Kaymak koordinesinde Jandarma ekipleri El Nusra elemanı Anıl O.'yu geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu başarılı operasyon sonucu Çarşamba ilçesinde kıskıvrak ele geçirdi. Akabinde cezaevine gönderildi. 

 

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDENLERE ÇETE KUMPASI

En son geçtiğimiz Ekim ayında, iddiaya göre, terör örgütü DEAŞ lideri Bağdadi, ABD'nin düzenlediği operasyonla öldürülmüştü. Bağdadi'nin öldürülmesinin ardından Bağdadi'nin yakın akrabası olduğu gerekçesiyle 5 isim Samsun'da geçtiğimiz Kasım ayında yapılan operasyon sonucu gözaltına alındı. Tüm bu operasyonlar Vali Kaymak'ın gözü kara çalışmaları sonucu gerçekleştirilip başarı elde edilirken, Kaymak'ın mülteciler aracılığıyla terör ve çetelerle mücadele eden gazetecilere kurulan kumpas konularıyla da yakından ilgilendiği biliniyor. Samsun'da uyuşturucu kaçakçısı çeteler, DEAŞ kıskacından kurtulup Türkiye'ye sığınan mültecilerden özellikle gençlere uyuşturu sattırırken, mülteci genç kızlar aracılığıyla da devlet erkanı ve gazetecilere kumpas düzenledikleri yapılan istihbari faaliyetlerle elde edilen bilgiler arasında...

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Vali, Kaymak, DEAŞ'a, Samsun'da, göz, açtırmıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı