Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 09:35
 
Yeme Bozuklukları; Anoreksiya/ bulimia nevroza
GÜNDEM Haberi
Yeme Bozuklukları; Anoreksiya/ bulimia nevroza

Yeme davranışı biyolojik ve sosyal içeriği olan karmaşık bir davranıştır. Yeme bozuklukları tıbbi, sosyal ve psikolojik sorunlara yol açan, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yeme davranışı bozukluklarıdır. Tanı ölçütleri başvuru Elkitabında (Dsm-5) tanı ölçütlerine göre beslenme ve yeme bozuklukları; Pika, geri çıkarma bozukluğu, kaçınma/kısıtlı yiyecek alımı bozukluğu, aneroksiya nevroza, Bulimiya nevroza, tıkanırcasına yeme bozukluğu, tanımlanmış diğer bir beslenme ve yeme bozukluğu ile tanımlanmamış beslenme ve yeme bozukluğu şeklinde 8 alt gruba ayrılmıştır. Yeme bozukluklarının ergenlerde daha sık görülmesi ve ciddi fiziksel ve psikolojik sonuçlar doğurması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle Anoreksiya nevroza ve bulimia nevroza ölümcül sonuçlar doğurduğu için diğer yeme bozukluklarından daha ciddiyetle değerlendirme gerektirmektedir.

 

Aneroksiya nevroza tanısı konulması için kişinin Yaşına ve boyuna göre önemli düzeyde düşük kiloda olması ve kilosu ya da görünümüyle ilgili yargısının bozulmuş olması gerekmektedir. Kadınlarda daha fazla görülen hastalık beden algısının bozulmasıyla tanımlanıyor. Kişiler ilerleyen zamanlarda kilo almamalarına rağmen kendilerini aşırı kilolu hissedip yemek yemeyi reddetmeye başlıyor. Hayati tehlike yaratacak kadar zayıflayan hastalar iç organ tahribatına bağlı olarak hayatını kaybediyor.

 

İngiltere’de 19 yaşındaki B.W aşırı zayıflıyor ve iç organ tahribi nedeniyle ölüyor.

 

Rus TV kanalında paylaşılan habere göre K. K 26 yaşında 17 kiloya kadar düştü. Yemek yemeyi reddeden hastanın tedavi edilmezse 1 yıl içinde ölebileceği söyleniyor.

 

Erzurum’da üniversite öğrencisi olan E.S 19 yaşında ve 40 kilo idi. Anoreksiya hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği düşünülüyor.

 

Tüm bu örneklerde görüldüğü gibi yemek yememe hastalığı olarak bilinen anoreksiya iç organ tahribatına ve ölüme neden olabilen psikolojik bir bozukluktur. En düşük vücut ağırlığını sürdürmeye istek vardır.

 

Bulimiya nevrozada kişi tıkanırcasına yedikten sonra kendini kusturma, bağırsaklarını boşaltıcı idrar söktürücü  v.b ilaçları kullanma, hiç yemek yememe ya da aşırı spor yapma gibi davranışlarda bulunur. Kişinin öz değerlendirmesi beden ölçüleri ve kilodan fazlasıyla etkilenir.

 

Hastalığın gelişiminde genetik yatkınlık söz konusudur. Aynı zamanda psikososyal ve çevresel etmenler de önemlidir.

 

Yeme bozukluklarında Risk Faktörleri Nelerdir?

Cinsiyet, yaş, kültürel özellikler, ailedeki ruhsal bozukluklar, ailenin yaşam tarzı, önceki psikolojik bozukluklar, genetik, cinsel eğilim risk faktörleri arasındadır.

 

Anoreksiyada özellikle çocukluk çağı beslenme ve uyku sorunları, aşırı kaygılı ve baskıcı ebeveyn tutumu, obsesif kompulsif özellikler  ve mükemmeliyetçi kişilik tetikleyici faktörlerdir.

 

Bulimiya için ise; ailede obezite varlığı, diyet yapma, alkolizm, erken ergenlik, cinsellikten ve menstruasyon ve cinsel kötüye kullanım

 

Ve aile içi uyumsuzlukları etken olarak gösterebiliriz.

 

Tedavisi Nasıldır?

Yeme bozukluğunun tanı aşamasında bir takım özel çalışmalar gerekebilir. Özellikle bulimia hastaları belirtilerini gizlerler ve paylaşmak istemezler. Hasta yakınlarına büyük rol düşmektedir. Hastada olumsuz giden bir şeyler olduğunu farkettiklerinde psikolojik destek almak için Psikiyatri uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Hasta yakınları hastayı iyi gözlemlemeli ve belirtileri doktorla paylaşmalılar.

 

 Bir beslenme uzmanının da dahil olduğu bir tedavi programı uygulanacaktır.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Yeme, Bozuklukları;, Anoreksiya/, bulimia, nevroza,
Yorumlar
Haber Yazılımı