Haber Detayı
14 Aralık 2018 - Cuma 23:40
 
ZEYBEK, 'İHALELER İLE RANT YARATMAYALIM'
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; KİT Komisyonunda Devlet Hava Meydanları İşletmesinin 2015-2016 yıllarına ait Sayıştay Denetim raporları görüşmelerinde söz alarak; Milletin gelirlerinin yandaş şirketlere nasıl peşkeş çekildiğini anlattı.
SİYASET Haberi
ZEYBEK, 'İHALELER İLE RANT YARATMAYALIM'

Burada 81milyon yurttaşımız adına denetim görevini yaparken çok dikkati olmamız gerektiği inancını taşıyoruz.  Yandaş şirketlere yüksek fiyatlarla ihaleler verilerek yap işlet devret modeliyle gelecek kuşakları da borçlandırıyoruz. 81 milyon yurttaşımızın doğacak çocuklarına ve gelecek kuşaklara da sorumluluğumuz vardır.

 

Yap İşlet Devret modeliyle yakın zamanda iki farklı İlimizde Havalimanı inşaatı yapımı gerçekleştirilmiş, bunlardan Kütahya Zafer Havalimanı 58,2 milyon Avro!’ya veya 66 milyon Dolara garantiler verilerek tamamlanmış. Burada yapılan Havalimanı bedelinin yüksek olduğu dikkat çekicidir. İstanbul yeni Havalimanının bir kısmı tamamlanarak hizmete sokulmuş ve diğer kısımlarda inşaat devam etmektedir. Her iki Havalimanı Yap İşlet Devret modeli ve yolcu garantisi verilerek yapılmış. Dış hatlarda seyahat edecek yolcularla, transfer geçişler ve iç hatlarda yolcu başına alınan ücretler farklıdır. Kütahya Zafer Havalimanı yurt içi seyahat edecek yolculardan yolcu hizmet ücreti 2 EURO! Yurt dışı seyahat edecek yolculardan ise 10 Avro!’ya yolcu hizmet ücret garanti edilmiştir. 66 milyon Dolar 10 yıllık işletme süresinde garanti verilmiştir. İstanbul Yeni Havalimanında ise; garanti edilen dış hat yolcu ücretinin sözleşme süresi boyunca 20 Avro! Dış hatlar arası transfer yolcu ücretinin 5 Avro! İç hat giden yolcu ücretinin 3 Avro! Yolcu garantisi verilmiştir.  Havalimanları aynı hizmeti sunarken yolcu başına alınacak ücretlerde farklılıkların olması da çok büyük oranda milletin gelirleri yönetenler tarafından mütaahit firmalara aktarılmıştır. Havalimanlarının bulunduğu alanlar Devletimiz tarafından gerekli kamulaştırma işlerinden sonra yüklenici firmalara teslimi yapılmıştır. İstanbul Yeni Havalimanının yolcu başına iç ve dış hatlarda almış olduğu ücretin farklılığı, fazlalığı dikkat çekicidir.

 

İHALELERDE YARIŞMA EŞİT KOŞULLARDA OLMALIDIR
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; İstanbul Havalimanı ihale yer teslimi tarihi arasında yaklaşık iki yıllık bir süre vardır. İstanbul Yeni Havalimanı yapımına başlanılmadan önce yüklenici firmanın Revize master plan değişiklik talepleriyle alanın orman vasfından çıkarılma izni Kuruluş tarafından uygun görülerek Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının onayına sunulmuştur.  Proje üzerinde değişiklik düşünülüyorsa! Bunun ilgili Kuruluş tarafından önerilmesi ve ihale süreçlerinden önce tamamlanması gerekirdi. Böyle büyük ölçekli projelerde Sayıştay denetimlerinden anlaşıldığı üzere yüklenici firmanın belirleyici rolü, yer teslimi iki yıla yakın geç teslim edilerek milletin 2 milyar Avro! Geliri yok edilmiştir.

 

İstanbul Yeni Havalimanının yap işlet devret(YİD) modeliyle yapımının yanında yüklenici firmaların iç ve dış finansman temininde Devlet garantör olmuştur. İstanbul Yeni Havalimanından seyahat edenlerin dışında tüm insanlarımız sorumlu olacaktır. CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;   Büyük proje ve yatırımların yapılması ülkede yaşayan her bireyi mutlu ettiği gibi şahsımı da çok mutlu etmiştir. Buradaki en önemli kaygımız; Projenin ihale işi gerçekleştirildikten sonra; yüklenici firmaların talepleri doğrultusunda Revizyon yapılması ve verilen garantilerin çokluğudur. İhale öncesinde gerekli Revizyon master planlarının değişimi ile ihaleye çıkılmış olması durumunda yarışmacı firmaların rekabetiyle İstanbul Yeni Havalimanının daha uygun koşullarda yapımının mümkün olabileceği düşüncesi yaygındır.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: CHP, Samsun, Kemal Zeybek
Yorumlar
Haber Yazılımı