Yazı Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 10:04
 
Affet Bizi Çocuk!
Gamze Sırmalı KARABULUT
gazme@samsunetikhaber.com
 
 

Yine savunmasız bir canlı, yine küçücükken yitirilen bir hayat, yine gözü dönmüş insan veya insanlar, yine yarım kalan yaşam öyküsü...

 

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde kaybolan 1.5 yaşındaki Güzeller güzeli Ecrin’in cansız bedenine ulaşılmış. Hem de korkunç derecede parçalanmış kafası, kemikleri. Yırtılmış parçalanmış elbisesi ve ayakkabıları. Belki tecavüze uğradı da öldürüldü, belki delil kalmasın diye öldürüldü, belki intikam almak için öldürüldü, belki işkence dilerek öldürüldü her ne ise... Sonuçta minicik savunmasız bir cana kıyıldı.  Bunları okurken nasıl htiniz? Mideniz bulandı mı? Kafanızın içinde uğuldayan bişeyler var mı? O çocuğun yerine kendi çocuğunuzu, kardeşinizi, yeğeninizi koydunuz mu? Ya da o annenin yerinde olan anne olarak kendinizi düşündünüz mü? (cinsiyetiniz her ne olursa olsun) Gözünden bir damla yaş akmaması için her şeyinizi verebileceğiniz evladınızın hunharca öldürüldüğünü düşünürken acı çekti mi acaba çok diye içiniz yandı mı? Bu kadar açık yazıyorum okurken dayanamadığınız bu satırları yaşayan Can vardı artık yok.

 

Bunun adı ensest, bunun adı pedofili, bunun adı cinayet, bunun adı işkence, bunun adı istismar, bunun adı iğrençlik.

 

Ne oldu da dünya bu kadar berbat bir yer oldu ne oldu da insanlar bu kadar kirlendi? Ya da hep böyle kirliydi de teknolojinin gelişmesiyle birlikte mi bu kadar gün yüzüne çıktı tüm iğrençlikler?

 

Şimdi her ölümün ardından olduğu gibi annenin çarpık ilişkisine, çocuğun babasının bilinmemesine, annenin; eşinin yeğeniyle evlenmesine takılacak birileri ya da çocuğuna sahip çıksaydı diyip çıkıvercekler işin içinden. Bu defa hiç bir şey bu kadar basit değil. Göz göre göre küçücük bir cana kıyıldı bugün, umutla bekleyen annenin yüreğine ateş düştü. Her kimse bunun sorumlusu gereken cezayı alsın ki başka Ecrin’leri yitirmeyelim.

 

Unutmayalım ki pedofilinin tam bir tedavisi yoktur.

 

Günümüzde kullanılan bazı ilaçlar dürtülerini azaltıp cinsel uyaranlara karşı sinirsel yanıt vermeyi azaltsa da tedavisi oldukça zordur. Bu yüzden çocuklarınızı bu insan demenin bile zor olduğu kişilerden korumalısınız. Unutmayalım ki Çocuklar çoğunlukla akrabalar, komşular, öğretmenler yani güvendiği kişiler tarafından cinsel istismara uğramaktadır.

 

Çocuklarınızla rahatça iletişim kurup duygularını açabileceği bir ortamı yaratın.

 

Çocuklarınızın arkadaşlarını tanıyın.

 

İyi dokunuş, kötü dokunuşu öğretin ve hangi durumlarda hayır istemiyorum demesi gerektiğini bildirin.

 

Çocuğunuzun isteklerine duyarlı olun ve istemiyorsa siz de öpmeyin. Komşu, akraba gibi kişilerin de çocuğunuzun itirazına rağmen onu öpmesine, sarılmasına izin vermeyin.

 

Çocuğunuzun internet ve sosyal medya kullanımını kontrol edin. Onlara güvenli bir ortam sağlayabilmek birinci ve en önemli göreviniz…!

 

Ecrin, sana daha güzel bir yaşam sunamadığımız için çok üzgünüm. Affet bizi çocuk!

 
Etiketler: Affet, Bizi, Çocuk!,
Yorumlar
Haber Yazılımı