Yazı Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 10:17
 
ATATÜRK'Ü HATIRLAMAK
Muharrem Yıldırım
 
 

Hazır devletin en tepesi ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir’ sözü ile Atatürk'ü hatırlamışken eğitimle ilgili söylediği birkaç sözü de ben hatırlatayım…

 

Atatürk ‘Milli eğitim programı yaradılışımızla hiç ilgisi olmayan yabancı fikirlerden, doğudan ve batıdan gelebilen bütün etkilerden tamamen uzak, milli karakterimiz ve milli tarihimizle uyumlu bir kültür oluşturma gayesi taşımalıdır’ Şimdi batının kapitalist, liberalist anlayışı uygulanmakla (Bu anlayış sadece iktisadi bir anlayış değildir beraberinde sosyal siyasal bir düzende getirir) eğitimde de bu sistemin yansıması ve etkisi mevcuttur ve asla Atatürk'ün bu söylemiyle bağdaşmaz.

 

Taşımalı eğitimde Atatürk’ün eğitim anlayışına aykırıdır. Ona göre ‘Milli eğitim ışığının memleketin en derin köşelerine kadar ulaşması yayılması gerekmektedir’ Milli Eğitim Bakanı ve hükümet bu sözü dinlesin de köyleri boşaltan birçok olumsuzluğu olan taşımalı eğitimden vazgeçsinler.

 

Kardeşim binlerce öğrenciyi büyük maliyetlere şehirlere taşıyacağına, çok daha az maliyetle öğretmenleri köylere taşısanız daha akılcı değil mi?

 

Atatürk; ‘Okulun vereceği ilim ve fen sayesinde Türk Milleti, Türk sanatı Türk ekonomisi Türk şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir.’

 

Bakın görüyormusunuz Atatürk her konuda çok doğru şeyler söylemiş. Sn Cumhur başkanından Atatürk ve Türk kültürüyle ilgili sözler duyuyoruz memnun oluyoruz.

 

Fakat Atatürk'ü ağzından düşürmeyen ana muhalefetten ise duymak istediğimiz sözlerde var mesela "Ne mutlu Türküm diyene" Sn Kılıçdaroğlundan neden duymayalım. Tabi yanlızca söylemekte yeterli değildir icraat önemlidir. CHP’li sn Cemil Deveci İlyas Salman'ı getirmekten vazgeçmiş doğru yapmış, bu adamın Atatürk ve Türk kültürüyle ne derece uyuştuğunu herkes bilir.

 

Kardeşim hükümet akil adamlardan ne öğrendi ki siz İlyas Salman’dan ne öğrenecektiniz.

 

Olmuyor beyler olmuyor söylem yetmiyor eylemlerini de Atatürk'ü dikkate almak zorundasınız.

 
Etiketler: ATATÜRK'Ü, HATIRLAMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı