Yazı Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 07:37
 
TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK
Gamze Sırmalı KARABULUT
gazme@samsunetikhaber.com
 
 

Türkiye'de kadın olmak zor. Doğduğumuz andan itibaren başlar mücadelemiz. Hayatla mücadele bizimkisi;  yaşama sıkı sıkıya tutunma çabası. Bebeği erkek olsun diye edilen dualar , kız olduğunu öğrenince doğuma dahi gelmeyen babalarla başlar süreç. Hamileyken sorarlar mesela "Cinsiyeti belli oldu mu?" "Kız" dersin "Olsun." derler. O tek kelimeye  "Olsun"a neler sığdırılır biliyor musunuz? Henüz  18 aylıkken bir kız çocuğu defalarca tecavüze uğrayıp öldürülebiliyor bu ülkede. Dört buçuk yaşındaki bir kız öz babası tarafından 1,5 yıl boyunca tecavüze uğruyor üstelik annesi  4. evre kolon kanseriyken.

 

Erkeklere erkek olduğu için övünülüp küfürler öğretilir mesela kızlara da yüksek sesle gülmenin ayıp olduğu... Çünkü güldüğünüz anda biriyle göz göze geldiysen "davetkar" olursunuz!

 

Gülmenize de gerek yok. Yanında çalıştığın, patronun olacak o adamdan sırf paranı almaya gittin diye 20.kattan atılır öldürülürsün.

Derler ki "O saatte plazada ne işi varmış?"

 

Yüzde yetmiş beş zihinsel engeli var ve 7 yaşında çocuk gibiydi diyerek silah zoruyla, şantajla tecavüz ettikleri kız hamile bırakılır. Korkudan söyleyemeyen kızın çocuğu olur ve kuruma bırakılır. "OLSUN" Olsun çünkü bu ülkede "Tecavüze uğrayan doğursun, devlet bakar" diyen siyasiler de vardı.

 

Kadınların bacak bacak üstüne atarak, dudak büzerek fotoğraf paylaşmalarından "Davetkar" olduklarını çıkaran kendini "ilişki uzmanı" olarak tanımlayan sapıklar da var bu ülkede.

 

Cinsiyetin ne diye sorduklarında "Kadın" diyemezsin mesela çünkü; "Kız" sındır evlenene kadar. Kız olmak önemlidir. Hayatın boyunca tek bir şey için yaşar kız çocuğu o da bekaretidir. Sevgilisi tarafından tecavüze uğradığı ve bekaretini kaybettiği için hayatına son veren genç kızlar var bu ülkede. Ha bir de "Kız mıdır kadın mıdır bilemem"diyerek fitili ateşleyen başımız!

 

Bırakın artık kadınların yakasını. Sürdüğü  rujdan, giydiği kıyafetten, attığı kahkahadan, oturma şeklinden, saç renginden, topuklu ayakkabısından çekin ellerinizi. Kirli zihninizi uzak tutun. Bu ülkede kadınları "işsizliklerin artış sebebi!"  olarak görmeye devam ederseniz Nene Hatun'u, Safiye Ali (ilk kadın doktor), Sabiha Gökçen (ilk kadın pilot), Sabiha Bengütaş (İlk kadın heykeltıraş)'ı Türkan Saylan, Canan Dağdeviren  ve daha nicesini hatırlatmak isterim.

 

Bizler bu dünyada güzelliklerle var olmaya devam edeceğiz.  Ayrıcalık istemiyoruz eşit bir şekilde, hak ettiğimiz değerle, korkusuzca var olmak istiyoruz sadece. Sadece 8 Mart'a sığdırılmadan tüm emekçi kadınların Kadınlar Günü kutlu olsun.

 

"Yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir." der Mustafa Kemal Atatürk. Şu an borçlu olduğumuz tüm haklarımız için en büyük teşekkür Atamızın hakkı.

 
Etiketler: TÜRKİYE'DE, , KADIN, OLMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı