Yazı Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 08:27
 
Üretici Toplum Yapısından Tüketim Çılgınlığına
Gamze Sırmalı KARABULUT
gamze@samsunetikhaber.com
 
 

Yemyeşil ağaçlar arasında küçük ama sıcacık evler düşünün. Yaşanmışlığıyla birlikte düşünün ama.

 

Hepsinin kendi taze sebze meyve ihtiyaçlarını karşıladığı bahçeleri, sütünü peynirini yapmasını sağlayan hayvanlarının olduğunu, ekmeklerini yaptıkları tandırlarının olduğunu düşünün.

 

Tüm aile bireylerinin birlikte çalıştığı, birlikte yemeğe oturdukları birlikte üretim yaptıkları bir aile yapısı...

 

Düşünün diyorum çünkü bu örnekteki gibi üretim odaklı aile yapısı gitgide azalıyor.

 

Özellikle 1980 sonrası Türkiye’ deki toplum yapısı üretim odaklı toplum yapısından tüketici topluma doğru dönüşmeye başladı. Tüketim belirli bir ihtiyacın tatmin edilmesi için bir ürünü ya da hizmeti edinme, sahiplenme, kullanma ya da yok etme olarak tanımlanabilir.

 

Tüketim ekonomik, toplumsal, psikolojik ve kültürel bir olgudur ve yeni dünyanın bir ideolojisi olarak kabul edilmektedir. İnsanların tüketme davranışı ihtiyaçlarını giderme amacına hizmet etmektedir.  Tüm canlılar Fiziksel gereksinimlerini giderme amacıyla tüketirken insan psikolojik ve sosyal gereksinimlerini de tüketim faaliyetlerine yansıtmaktadır.

 

Günümüzdeki tüketim çılgınlığı tüketimin gereksinimlerin karşılanması amacından saparak anlık tatmin sağlamaya dönüşmesine neden olmuştur. Tüketim toplumunun genel yapısı, sürekli yeni ihtiyaçların htirilmesi ve gündelik hayattaki hoşnutsuzlukların, mutsuzlukların ve gerilimlerin ilacı olarak alışveriş yapmanın sağlayacağı hazzın kullanılabileceği duygusuyla şekillendirilmiştir.

 

Tüketim olgusunu olumlu algılayanlar için tüketim zenginliğin, refahın, modernliğin ve özgürlüğün bir göstergesi olarak ele alınırken olumsuzlayanlar için Daha çok kapitalist sistem çerçevesinde sistemin insanları, doğayı sömürme anlayışından hareketle ele alınmaktadır.

 

Kapitalizim de üretimden ziyade tüketim makbuldür çünkü kitle iletişim araçlarıyla yeni kimlikler yaratılır, imaj kazanılır, sınıf ve statü kazanılır. Bu şekilde tüketim bireylerin değişimlerini etkilemektedir.

 

Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte hem reklamların etkisi hem de sosyal medyanın gücüyle insanlar tüketime daha çok yönelir bunu da rahatlıkla paylaşır oldu. Veblen tarafından gösteriş olarak adlandırılan bu durum ona göre israfı arttırmakta ve maalesef zenginlik gerçek anlamda toplumun faydası için kullanılmamaktadır.

 

Veblen’ e göre boş zamanlarının çokluğunu ve gösteriş için yaptığı gereksiz aşırı tüketimin sahip olunanı teşhir etmek amaçlı olduğunu vurgulamıştır. Bu durumda Kişiler sahip oldukları ekonomik durumu dikkate almaksızın bir rekabet ortamına girer birbirlerine karşı gösteriş yapmaya meyilli olurlar böylelikle maddi durum gözetmeksizin tüketim rekabeti içine girerler. Ve bunu da mutluluk kavramına dayandırırlar.

 

Burada anahtar kelime “mutluluktur”. 

 

Çünkü bu düşünce yapısına göre mutluluk ancak tüketmekle ve ürünlere sahip olmakla elde edilebilir kabul edilir ancak bolluk içinde yaşayan bireylerin mutlu olmadığı da aşikar. Çünkü çok fazla şeye sahip olunca sahip olduklarınızın farkındalığını da kaybediyoruz böylelikle kaybettiklerimizin arasına maneviyatımız ve paylaşma duygumuz da giriyor.

 

Ruhumuzda doyurulmayan boşluk Hep daha fazla harcamaya daha fazla tüketime yönlendiriyor bizi. Aynı zamanda etrafımızdaki bir çok şeyi görmüyoruz ve kendimize yöneliyoruz. Aşırı tüketen toplumlarda aile ve toplum açısından büyük sosyal ve ekonomik çöküntüler görülür.

 

Tüketim çılgınlığı ve beraberinde getirdiği psikolojik sorunlarla nasıl baş edilebilir?

 

Öncelikle ailenizle birlikte iyi bir bütçe ve tüketim planlaması yapın, ihtiyaçlarınızın gerçekten hangisinin acil olduğuna karar verin.

 

Sosyal hayatınıza önem verin ailenizle ve arkadaşlarınızla vakit geçirin.

 

Doyurulmayan boşluk ve tüketim düşünceleriyle baş edebilmek için oyalanacak aktiviteler bulun.

 

Boş zaman aktivitelerini avm lerde gezmek yerine kültür gezileri, sanat gezileri, doğa gezileri gibi hem ruhunuza hem de cebinize faydalı tercihlerle zenginleştirin.

 

Düzenli olarak yapabileceğiniz meşgaleler bulun.

 

Zihninizi aktivitelerle oyalayabilirsiniz.

 
Etiketler: Üretici, Toplum, Yapısından, Tüketim, Çılgınlığına,
Yorumlar
Haber Yazılımı