Yazı Detayı
15 Nisan 2020 - Çarşamba 13:03
 
Vatanı Korumak, Çocukları Korumakla Başlar
Gamze Sırmalı KARABULUT
gamze@samsunetikhaber.com
 
 

Yazıma Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle başlamak istedim. Geçirdiğimiz olağanüstü günlere her geçen gün yeni bir gelişme ekleniyor.

 

Corona virüsün olumsuz etkisiyle mücadele etmeye çalıştığımız bu dönemde önemli bir gelişme yaşandı ve pandemi dolayısıyla ceza infaz düzenlemesi  2 gün önce TBMM ‘de kabul edildi. Tabi ki gözler çocuk istismarı ve kadına şiddetten ceza almış kişilere çevrildi.

 

Ülkemizin en büyük toplumsal sorunlarından biri çocuk istismarı diğeri ise kadına şiddet.

 

Çocuk istismarı karmaşık nedenleri ve sonuçları olan tıbbi, hukuki, gelişimsel ve psikososyal kapsamlı ciddi bir sorundur.

 

Dünya sağlık örgütü bir yetişkin tarafından bilerek veya bilmeyerek yapılan ve çocuğun sağlığını fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz  yönde etkileyen her istismarı çocuk istismarı olarak tanımlamaktadır.

 

Ne yazık ki ülkemizde istismara uğrayan, özellikle cinsel istismara uğrayan çocukların sayısı göz ardı edilemeyecek kadar çok.

 

2,5 yaşında babası tarafından dövülerek öldürülen Miraç’ı,

 

Babası tarafından defalarca bıçaklanarak öldürülen Yiğitcan’ı,

 

Kaybolduktan sonra cesedi 18 gün sonra dere kenarında bulunan Leyla’yı,

 

Erzurum’da öz dayısı tarafından istismara uğrayıp hamile bırakılan N.N’yi,

 

Kendisine tecavüz eden adam(arkadaşının dedesi) ile yüzleştirileceği mahkemeden 2 gün önce kalp krizi geçirerek hayatını kayneden Y.K’yı, 

 

Samsun’un Vezirköprü İlçesinde kaybolduktan 20 gün sonra cesedine ait ipuçları bulunan Ecrin’i anımsadınız mı?

 

Onların ailelerinin acıları dinmemişken meclisten çıkan yasa ile katillerinin aramızda dolaşacak olma düşüncesi hepimizi ürkütüyor.

 

Bununla ilgili açıklamayı Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) Antalya Hukuk Koordinatörü ve İhbar Ekibi Avukatı Gülşah Ekin Taş yaptı.

 

“Pandemi nedeniyle Açık İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlülerde ceza infaz indiriminde cinsel suçlar, kadına şiddet ve uyuşturucu suçları kapsam dışı bırakılmıştır.”

 

Bu açıklamayla birlikte istismar mağduru çocukların ailelerinin içi bir nebze olsun rahatlamıştır.

 

Yalnız çocuk istismarı toplumumuzun kanayan yarası olarak artarak devam etmekte. Aynı zamanda ihbar hattında görevli olan Taş “Normal zamanda ihbar hattımıza 1 haftada gelen ihbar sayısını Pandemi nedeniyle çocukların sokağa çıkma yasağının olmasına bağlı olarak 1 günde almaktayız. Çünkü anneler evdeler, çocuklarını daha fazla farketmeye başladı” dedi.

 

İçinde yaşadığımız kocaman dünyaya küçücük yürekleri sığdıramamak çok üzücü. Çocukları korumak hepimizin birincil görevi olmalı.

 

Hepimizin en büyük dileği geleceğimizin emaneti olan çocuklara daha güzel, yaşanılası bir dünya bırakmak…

 
Etiketler: Vatanı, Korumak,, Çocukları, Korumakla, Başlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı